شايد اين سوال براي شما پيش بيايد که تگ شيشه اي uhf چيست و در سيستم کنترل تردد خودرو چه کاربردي دارد؟ يا قيمت تگ uhf چقدر است؟ ما در اين مقاله به بررسي تمامي سوالات در ذهن شما پرداخته ايم تا به شما در انتخاب تگ برچسبي خوب کمک کرده باشيم، لطفا با ما همراه باشيد.


تگ rfid uhf چيست و چه کاربردي دارد؟


تگ uhf يا همان ليبل RFID يک نوع برچسب (استيکر) است که در داخل آن، ميکروچيپ و آنتن وجود دارد. جالب است بدانيد ضخامت تگ شيشه‌اي uhf به اندازه يک برگ کاغذ است و با استفاه از چسب مي‌توان به‌ راحتي آن را به اشيا و لوازم مورد نياز وصل کرد و از آن استفاده کرد، در ادامه با کاربرد‌هاي خارق‌العاده آن در زندگي روزمره و انواع صنايع آشنا خواهيم شد.


ساختار تگ برچسبي RFID


همان‌طور که گفته شد، تگ rfid داراي دو بخش آنتن و ميکروچيپ است. ميکروتراشه يا ميکروچيپ وظيفه ذخيره و پردازش اطلاعات داخل تگ را برعهده دارد، آنتن نيز براي دريافت يا ارسال سيگنال در نظر گرفته شده است. حافظه در تگ‌هاي شيشه‌اي، داراي دو قسمت ثابت و متعير است. حافظه ثابت غير فرار است يعني بخشي از اطلاعات تگ است که پاک نمي‌شود و غير قابل ويرايش است مانند کد امنيتي يا شناسايي تگ که کدي يکتا است، بخش ديگري از حافظه در تگ‌ها وجود دارد که قابل ويرايش و اصطلاحا داراي قابليت Read & Write است.


 انواع تگ  RFID


تگ ورود و خروج مدل‌هاي مختلفي دارد که هر کدام از تگ‌ها بر اساس عملکرد، فرکانس و شعاع عملکرد و تيپ ظاهري در دسته‌هاي متفاوتي قرار مي‌گيرند. در ادامه به هر يک از اين دسته‌ها مي‌پردازيم، لطفا با ما همراه باشيد.


انواع تگ RFID بر اساس عملکرد


تگ‌هاي شيشه‌اي داراي دو نوع اکتيو (Active) و پسيو (Passive) هستند. تگ‌هاي پسيو (بدون باتري) با قرار گرفتن در شعاع ريدر uhf (محدوده آنتن) سريعا توسط ريدر شناسايي مي‌شوند. در حقيقت، انرژي مورد نياز براي ساطع‌ کردن امواج را از ريدر uhf دريافت مي‌کنند، در مقابل، در تگ‌هاي شيشه‌اي اکتيو، از باتري براي تامين انرژي مورد نياز براي راه‌اندازي استفاده مي‌شود.


تگ‌ها داراي دو مدل هستند که شامل تگ‌هاي يک‌طرفه و دو طرفه است. به معناي دقيق‌تر، در تگ‌ يک طرفه ريدر فقط اطلاعات تگ را مورد خوانش قرار مي‌دهد؛ از طرفي، در تگ دوطرفه اطلاعات توسط ريدر هم خوانش مي‌شود و هم مجدد در تگ اطلاعات جديدي ذخيره مي‌گردد که اصطلاحا به اين تگ‌ها 2way يا Send & Recive گفته مي‌شود.


انواع تگ‌ RFID بر اساس فرکانس و شعاع عملکرد


نکته: منظور از شعاع عملکرد حداکثر فاصله تگ از ريدر (آنتن) است. انواع تگ بر اساس فرکانس و شعاع عملکرد در مدل‌هاي زير موجود است. 1. تگ: LF بازه فرکانسي 120 الي 150 کيلو هرتز، شعاع خوانش حداکثر تا 10 سانتي‌متر طول.

 2. تگ: HFفرکانس 36 مگاهرتز، شعاع خوانش 10 سانتي‌متر الي 1 متر طول.

 3. تگ:UHFفرکانس 36 مگاهرتز، شعاع خوانش 10 سانتي‌متر الي 1 متر طول.

 4. تگ برد بلند :UHFبازه فرکانسي 856 الي 868 مگاهرتز، شعاع خوانش 1 الي 2 متر طول.

 5. تگ مايکروويو: بازه فرکانسي 2450 الي 5800 مگاهرتز، شعاع خوانش بالاي 200 متر طول.

 6. تگ مايکروويو مدل گيگاهرتز:بازه فرکانسي 3.1 الي 10 گيگاهرتز، شعاع خوانش بالاي 200 متر طول.


انواع تگ بر اساس تيپ ظاهري


تگ‌هاي RFID در اشکال گوناگوني موجود هستند. جاکليدي، ليبل پي وي سي، ليبل کاغذي، ليبل هولوگرامي از جمله اشکال ظاهري مختلف تگ RFID است. که تگ ليبلي (پشت چسب‌دار) به تگ شيشه اي معروف شده است.


مزاياي تگ‌هاي شيشه‌اي RFID 1. کاهش چشم‌گير هزينه‌ها در فرآيند اتوماسيون

 2. سرعت بي‌نظير در تبادل اطلاعات (که باعث افزايش ريتم فرآيند اتوماسيون مي‌شود)

 3. کاهش خطا

 4. فرآيند غير قابل رويت و رهگيري توسط ديد افراد

 5. انجام چرخه اتوماسيون بدون دخالت دست و نياز به نيروي انساني

 6. امنيت بسيار بالا (غيرقابل کپي)

 7. هزينه متعارف در انجام پروژه


تگ‌هاي شيشه‌اي RFID در چه مواردي کاربرد دارد؟


حال به استفاده از تگ‌هاي شيشه‌اي در راه‌کارهاي روزمره و سازماني مي‌پردازيم. ما هر روز در حال استفاده از اين تگ‌ها هستيم ولي شايد به آن دقت کافي نداشته باشيم. از تگ‌هاي RFID در ادارات، سازمان‌ها، بنادر، پايانه‌هاي حمل و نقل عمومي شامل تاکسي، اتوبوس‌راني و حتي مترو استفاده مي‌شود. شايد فکر کنيد منظور از استفاده در پايانه‌هاي حمل‌ و نقل عمومي اين‌ است که براي کنترل بليط و باز شدن گيت مقابل مسافر از تگ و ريدر استفاده مي‌شود اما، مقصود و منظور ما اين نيست!


کاربرد تگ RFID در سيستم حمل‌و‌نقل عمومي


در سيستم حمل و نقل ريلي (مترو)، با چسباندن تگ RFID بر روي شيشه يا بدنه رام (قطار) و همچنين نصب آنتن در تک تک ايستگاه‌ها، از لحظه ورود و خروج قطار از ايستگاه با خبر مي‌شوند. داشتن تايم‌هاي ورود و خروج و ميزان توقف مي‌تواند در نظم دادن به خدمات مترو و تنظيم ميزان توقف قطارها به سازمان مربوطه کمک شاياني نمايد، همچنين براي نظم‌دهي به اتوبوس‌ها يا تاکسي‌ها در پايانه‌هاي شهري از اين سيستم استفاده مي‌شود.


کاربرد تگ RFID در چرخه فروش فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي


کاربرد ديگري از تگ‌هاي چسبي (شيشه‌اي) استفاده در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي است. اين تگ‌ها را بر روي کالاهاي گران قيمت نصب مي‌کنند. در برخي مدل‌ها اين تگ‌ها داراي بارکد‌هاي يکتايي هستند که توسط بارکد‌خوان صندوق خوانده مي‌شود و بوسيله نرم‌افزار مربوطه پس از فاکتور شدن کالا، تگ غيرفعال مي‌شود. منظور از غير‌فعال شدن، فرآيند آزادسازي تگ است؛ در مبادي حساس خروجي فروشگاه، آنتن نصب مي‌شود و به محض خروج کالا با تگ فعال (تگي که هنوز از لاين صندوق رد نشده)، سيستم به واحد مربوطه هشدار مي‌‌دهد که کالايي بدون مجوز خروج در حال خارج شدن از محيط فروشگاه است.


کاربرد تگ RFID در اتوماسيون پارکينگ


در کاربرد ديگري از تگ RFID که همه روزه شايد با آن سر‌وکار داشته باشيم؛ استفاده تگ شيشه‌اي UHF در سيستم اتوماسيون پارکينگ و تجهيزات کنترل تردد خودرو است، سيستم به هر ماشين يک تگ اختصاص مي‌دهد، اين تگ‌ها بايد در بالاي شيشه جلو نصب شوند. سپس در حين ورود خودرو به منطقه مورد نظر (گيت ورودي) آنتن UHF اطلاعات تگ را مي‌خواند و به سيستم انتقال مي‌دهد و در صورت مجاز بودن کد شناسايي تگ خوانده شده، به خودرو اجازه ورود داده مي‌شود.


ارتباط تگ شيشه‌اي RFID با سيستم کنترل تردد


همانطور که در بالاتر اشاره شد، تگ‌ RFID در سيستم‌هاي مختلفي به‌ کار برده مي‌شوند. حال به بررسي چرخه کارکرد آن‌ها در سيستم کنترل دسترسي و دستگاه کنترل دسترسي مي‌پردازيم.


تگ شيشه اي در مقابل ريدر uhf (آنتن) از خود فرکانس تابش مي‌کند. در اين حين، آنتن کد تگ RFID را شناسايي و به‌وسيله بستر ارتباطي به واحد پردازش مرکزي، يعني پنل اکسس کنترل ارسال مي‌کند. پس از پردازش اطلاعات تگ نام‌ برده در پنل کنترل دسترسي، در صورت مجاز بودن فرامين از پيش تعيين شده براي اکانت مورد نظر (شماره تگ) انجام مي‌شود و در غير اين‌صورت، اگر تگ مجوز تردد دريافت نکند، سيستم عملي انجام نخواهد داد.


نکات مهم در انتخاب تگ ‌RFID • توجه به هم‌پوشاني فرکانس تگ و ريدر (آنتن)

 • توجه به نويز (فرکانس‌هاي مزاحم) در محيط مورد استفاده

 • توجه به متريال مورد استفاده در پروژه (مثلا ممکن است بر روي ف نصب شود و بايد فرکانسي انتخاب شود که مشکل‌ساز نباشد.)

 • شکل فيزيکي (بايد با نوع استفاده هم‌خواني داشته باشد.)

 • پسيو يا اکتيو بودن

 • قابليت دريافت و ارسال

 • فاصله در سيستم (شعاع اطلاعاتي تگ که در بالاتر به آن اشاره شد)


قيمت تگ پارکينگ


قيمت تگ شيشه‌اي uhf به عوامل مختلفي بستگي دارد، که شما عزيزان مي‌توانيد براي کسب اطلاعات بيشتر از تگ uhf و قيمت آنتن uhf با شماره 02141526000 تماس حاصل نماييد و از متخصصان فروش شرکت تايگرتکو مشاوره رايگان دريافت کنيد.


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


Dawn آهنگستان مجله اینترنتی ملل ماشین آلات سبک راه سازی نمونه سوالات مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور ماندگار Babam جاوید کلیپ بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. هیئت محبان المهدی (عج) Troy